Budapest egyesítésének ünnepe – az 50., a 100. és a 125. évfordulón

Kérdések és válaszok Budapestről (Napvilág Kiadó, 2024)

Budapest 1873-as egyesítésének 150+1. évfordulóján érdemes visszatekinteni, hogy ünnepelte e „születésnapot” a főváros és az ország a 20. században. Az 1923-as, 1973-as és 1998-as eseményeket idézzük fel a Napvilág Kiadó Kérdések és válaszok Budapestről című kötetének írásaival, és az utolsóból az is kiderül, miért nem volt ünnepség a 75. évfordulón.

(A kötetből már korábban is közöltünk kérdéseket és válaszokat, azok itt olvashatók: Bordélyok, büfék, biciklisek és a keresztény Budapest)

 

Hogyan lett Budapestnek Magyar Zsoltára?

1898-ban Budapest az 1873-as egyesítés negyedszázados évforduló­jának megünneplésére készült. Az e célból alakult jubileumi bizott­ság azonban hangsúlyozta, hogy az ünnepség a fővárost anyagilag nem terhelheti meg, a program csupán a törvényhatósági díszköz­gyűlésre és a belvárosi plébániatemplomban tartandó ünnepi isten­tiszteletre korlátozódna. A szerény ünneplést sokan nem érezték az alkalomhoz méltónak, emlékszobor-állítást, emlékérem-kibocsátást, jótékonykodást, kór­házalapítást szorgalmaztak. Az alkalomhoz nem szorosan köthető vagy épp drága javaslatokat azonban a szervezőbizottság sorra elve­tette.

A negyedszázados jubileum megünneplése végül az Erzsébet királyné tragikus halála miatt elrendelt országos gyászra való tekin­tettel elmaradt.

1913-ban a városegyesítés bejelentésének eredeti helyszínén, a Pesti Vigadó nagytermében, közönség részvé­telével emlékeztek meg a negyvenedik évfordulóról.

1923-ban a félszázados jubileumi ünnepséget – a világháború utá­ni nehéz pénzügyi helyzetre hivatkozva – alapvetően szerény keretek között kívánták megrendezni.

November 17-én, a jubileum napján a főváros összes hivatalában munkaszünetet tartottak, az épületeket fellobogózták, a megemlékezésről filmfelvétel készült.

A belvárosi plébániatemplomban bemutatott szentmisén és a Váci utcai Új Városházán megtartott díszközgyűlésen kizárólag meghívó­val lehetett részt venni. A fővárosi képviselőkön, azaz a törvényha­tósági bizottság tagjain kívül meghívták Horthy Miklós kormány­zót, a királyi hercegeket, az állami és egyházi vezetőket, a kulturális és tudományos élet képviselőit, illetve a vármegyék és a törvényhatósági városok küldöttjeit. Megkeresték azt a két, még élő bizottsági tagot, akik ott voltak az 1873-as, első fővárosi közgyűlé­sen, de ők egészségi állapotukra hivatkozva kimentették magukat. Egyikükkel, Radocza Jánossal, aki közel ötven évig, egészen 1918-ig volt fővárosi képviselő, interjút készített a Pesti Napló újságírója. Ebből kiderült távolmaradásának valódi oka: sérelmezte, hogy őt nem kérték fel beszéd tartására, továbbá nem érezte magáénak az ünneplést szervező új jobboldali kurzust. Hasonló okból nem vet­tek részt díszközgyűlésen az 1918 előtti főváros olyan meghatározó alakjai, mint Bárczy István korábbi polgármester vagy Harrer Ferenc.

Az ünnepi misét Csernoch János hercegprímás celebrálta, majd az ünneplő közönség átvonult a Városházára. A beteget jelentő Sipőcz Jenő polgármester helyett Folkusházy Lajos alpolgármester vezette a díszközgyűlést. Elhangzott a Himnusz, majd felolvasták az egye­sítést végrehajtó városatyák emlékezete előtt tisztelgő kormányzói leiratot, és Scitovszky Bélának, a nemzetgyűlés elnökének üdvözlő sorait. Berzeviczy Albert törvényhatósági bizottsági tag, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke ismertette a főváros tudományos és művészeti kultúrájának fejlődését.

Végezetül Csilléry András, az 1920-as törvényhatósági választásokat megnyerő Keresztény Községi Párt képviselője emelkedett szólásra, aki kettéválasztot­ta Budapest előző ötven évét.

„Mi a[z 1918–1919-es] forradalmakat megelőző tíz évet nem is akarjuk magunkénak vallani, szeretnénk talán e város történetéből is kitörölni.

A lelki élet nélkül épített csil­logó Budapest nem a miénk, a hitelbe épített Budapest, amelynek terhét szegény utódok fizetik, nem a miénk, a materialista szellemtől átitatott Budapest nem a miénk. De a miénk a vezeklő Budapest, mely keresi a hit útján a megigazulást s miénk az ősi tradíciókért küzdő Budapest, miénk az a Budapest, mely nem az ország félel­me, hanem büszkesége” – utalt a „bűnös város” közelmúltjára, és a „keresztény és nemzeti” Budapest megteremtésének politikai céljára. A díszközgyűlés a Szózat eléneklésével ért véget.

A jubileumot november 19-én este a Vigadóban jótékony célú hangverseny zárta, amelyre már a nagyközönség is válthatott jegyet. A főváros tanácsa mindössze pár hónappal korábban kérte fel Ko­dály Zoltánt, Dohnányi Ernőt és Bartók Bélát (az 1919-es Tanács­köztársaság zenei direktóriumának volt tagjait!), hogy a jubileum emlékére komponáljanak egy-egy művet. Dohnányinak a Himnusz, a Szózat és a Magyar Hiszekegy motívumait felhasználó Ünnepi Nyi­tánya három zenekarra íródott, ezzel is szimbolizálva az egyesült városokat. Bartók Táncszvitje a Duna menti népek zenéjének jelleg­zetes hangzásvilágát örökítette meg. Kecskeméti Vég Mihály zsoltár­fordítása ihlette

Kodály népzenei motívumokat használó Psalmus Hungaricusát (Magyar Zsoltárát),

amelyben a kritikusok szerint nemcsak az „önmagát ünneplő város zsivaja” visszhangzott, de az elvesztett világháború és a trianoni döntés felett érzett szomorúság is kifejeződött.

A jeles évforduló alkalmat adott népszínműpályázat kiírására, várostörténeti kiadványok megrendelésére is: Budapest kétkötetes bibliográfiáját Ballagi Aladár és Kremmer Dezső, ötvenéves történetét Gárdonyi Albert, statisztikáját Thirring Gusztáv készítet­te el. Továbbá szerveztek olyan nagyobb szabású rendezvényeket, mint az Országos Vaskereskedelmi és Vasipari Szövetség techni­kai fejlődést bemutató szakkiállítása a városligeti Iparcsarnokban, vagy a jubileumi ünnepségsorozatot 1924 elején lezáró, az Orszá­gos Képzőművészeti Társulat közreműködésével megvalósuló, a főváros teljes műgyűjteményét felvonultató tárlat a Műcsarnokban. (Holló Szilva Andrea)

Hogyan ünnepelt az országgal együtt az évszázados főváros?

Budapest és a Magyar Szocialista Munkáspárt vezetése – szemben a szerényebb 1923-as, fél évszázados megemlékezésekkel –

nagyszabású projektekkel készült az 1873-as városegyesítés századik évfordulójára, amelyet a modern szocialista nagyváros ünnepének tekintett.

Így mindenekelőtt látványos építkezésekkel igyekezett alátámasztani azt az állítását, hogy a főváros 1945 után soha nem látott fejlődésnek indult. A legfeltűnőbb beruházás „centenáriumi karácsonyi ajándékként” már 1972 decemberében elkészült, így az Örs vezér tere és a Deák tér között járt már a metró.

1973-ban a tervbe vett fél tucat városrészközpont egyike már épült Zuglóban, mögötte pedig a hajdani bolgárkertészek vidékén a Füredi utcai lakótelep. Kijjebb, Mátyásföldön hozzáláttak a Centenáriumi lakótelep kivitelezéséhez. 1973 végére elkészült a kisföldalatti rekonstrukciója is: még éppen időben, december 29-én útnak indultak az új kocsik, immár nem a Városligeti-tóig, ahol a régi végállomás emlékét a lépcső maradványai máig őrzik, hanem a két megállóval arrébb, a Mexikói útig, ahonnan az újonnan indított 69-es villamos vitte tovább az 1969-től egyre sűrűsödő újpalotai lakótelepre a lakókat. Ekkor újult meg – az 1929 óta változatlan technikával és járműparkkal működő – fogaskerekű vasút is. Szépvölgyi Zoltán, a Fővárosi Tanács elnöke azonban nem a közlekedésfejlesztést, hanem a lakásépítést, a Budapesten átadandó 14 500 új otthont említette első helyen ünnepi beszédében.

Centenáriumi díszkút a Tóth Árpád sétányon a Várban, 1973. Baranya megye ajándéka, alkotója Fürtös György. (Forrás: Fortepan / Hlatky Katalin-Főkert)

Sajátos színt adott az évfordulónak a budapesti kerületek és a megyék összekapcsolása:

minden megye „kapott” legalább egy fővárosi kerületet, amelynek fejlesztéséhez hozzátehette a magáét:

Borsod a XV. kerületben, Hajdú-Bihar Angyalföldön épített óvodát, Csepelen a Fejér megyeiek adtak át új áruházat, máshol játszótér épült, Heves az újpesti piacot, Zala a kispesti boltokat látta el mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekkel. A Veszprém megyeieknek jutott a X. kerületi bányavidék parkosítása: a mai Óhegy-park a Magyar–Szovjet Barátság Park nevet kapta. A megyék és a főváros közös projektje volt a népligeti Centenáriumi Park, avagy Országkert, amelyben minden megye önmagát igyekezett megjeleníteni, a Népszabadság kritikusa szerint sikerrel: „A főváros centenáriumának, úgy látszik, több ízlése van, mint volt az ország millenniumának: a népligeti parkból nem csináltak sem városligeti »Vajdahunyad várat«, sem »millenniumi falut«. Mennyivel több elegancia van a mostani kon­cepcióban, amely megelégedett fák-bokrok és kőzetek követségével, az idehozott fertői élő nád, badacsonyi szürkegránit és mátrai fenyő képviselőségével.” A műalkotások nagyobb része nem maradt fenn, ellenben ma is látható a központi helyen,

a Margitszigeten felállított 4,5 méter magas Centenáriumi emlékmű.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye térképe domborművön a Centenáriumi parkban, 1980. A megye ajándéka volt a centenáriumra. (Forrás: Fortepan / Kozák)

A főváros parkosítása és fásítása része volt a centenáriumi fejlesz­tési koncepciónak. Szép, tiszta, virágos Budapestért néven szerveztek mozgalmat a város kizöldítése érdekében: a közösségi szervezésben épülő zöld terek mellett a városlakók is jelentkezhettek facseme­tékért. Az egyik évfordulós parkot, az ún. Európa-ligetet a Várfal mellett, a Bécsi kapu közelében már 1972 szeptemberében átadták, abból az alkalomból, hogy a Helsinki egyezmény felé vezető úton Budapest tanácskozásra hívta meg a kontinens fővárosainak ve­zetőit. A tanácskozás előadásaiból kötet is készült: az Urbanistica Contemporaris 1973-ban jelent meg, benne a londoni, római és bécsi városvezető tanulmányaival. Ám nem ez volt a legnagyobb szabá­sú vállalkozása az Akadémiai Könyvkiadónak: a Budapest-lexikon 1355 oldalon több mint hatezer címszóban foglalta össze, amit a magyar fővárosról tudni érdemes. Elkészült a hatkötetesre tervezett Budapest története első két része is – az őskortól a törökök kiűzéséig. 1973-ban lényegében minden megkapta a „centenáriumi” jelzőt – a kiállításoktól (megyei művészeti bemutatók és népművészeti anyag a Néprajzi Múzeumban, zenei az Iparművészeti Múzeumban, bé­lyegkiállítás, turistatérkép-szemle) a vetélkedőkön át (rendeztek nemzetközi tornászversenyt éppúgy, mint áruházak közötti kira­katversenyt) a művészeti alkotásokig és konferenciákig. Kisfilmek és tévéfilmek sora (mint a Budapest varázsa-sorozat) és egész estés mozifilm is készült. Szabó István Tűzoltó utca 25. című filmjében egy pesti bérház lakóinak víziói jelentek meg. A művelődési klubok is versengtek éves műsoraikkal, de az Irodalmi Színpad is állított össze évfordulós előadást (A Duna két partján), s a Vidám Színpad Lassan a Pesttel címmel tisztelgett a pesti kabaré előtt – a kritikusok nagyjából egyöntetű véleménye szerint a nézők rekeszizmára nagyon vigyázva. Október közepétől a vidéki színházak mutatták be egy-egy produkciójukat a fővárosban.

Munkás-paraszt szövetség centenáriumi emlékműve a kőbányai Rottenbiller parkban, 1975. Veszprém megye ajándéka, alkotója R. Kiss Lenke. (Forrás: Fortepan / Főfotó)

Az Esti Hírlap annak is utánajárt, hogy

tizenegy budapesti már a városegyesítés idején is élt, és riportot készítettek az 1869-es születésű Bartha Gizellával,

aki Zuglóban élt, egyedül – pedig korábban tíz kérője is volt –, s bár fiatalabb korában bejárta fél Európát, a Libegőn még sose járt; ami nem is volt csoda, hiszen azt csak 101 éves korában, a centenárium előtt néhány évvel adták át. (Takács Róbert)

Mekkora volt Budapest születésnapi tortája a 125. évfordulón?

Budapest 1873-as egyesítésének ötvenedik, majd századik jubileuma után ismét egy új politikai és önkormányzati rendszer keretei között került sor a 125. évfordulóról megemlékező ünnepségsorozatra 1998-ban. Nyitányaként a Budapesti Történeti Múzeumban az Egy nagyváros születése – Buda, Pest és Óbuda az egyesülés idején című kiállítást jelölhetjük meg.

A Budapest Egyesítési Emlékbizottság merített a régi ötletek­ből

(emlékérem kiadása, tematikus könyvbemutató, egy új Buda­pest-történeti szintézis kiadása), így ezúttal is készültek alkalmi zeneművek. Petrovics Emil IX. kantátája (A Dunánál) József Attila verseire íródott, Jeney Zoltán darabjának (Kontrafaktum) szövege Pilinszky János latin nyelvű költeménye. A művek premierjét no­vember 17-én tartották a Magyar Állami Operaházban, ahol az 50. évfordulóra komponált művek társaságában hangoztak el. A parti­túrákat a művészek a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjte­ményének ajándékozták.

A központi ünnepséget Budapest 125 éves címmel júniusban a Clark Ádám téren, a Lánchídon és a Roosevelt (ma Széchenyi István) téren tartották, egybekötve az 1848-as forradalom és szabadságharc 150. évfordulójáról való megemlékezéssel.

(1948-ban ez másképp történt: minden 1848 centenáriumáról szólt, miközben a városegye­sítés 75. évfordulójáról elfeledkeztek.)

A helyszín kiválasztása szimbolikus volt: a Lánchíd kötöt­te össze elsőként állandó jelleggel Pestet és Budát. Demszky Gábor főpolgármester ünnepi beszédében megemlékezett a városfejlesztést előmozdító Podmaniczky Frigyesről, a Közmunkatanács al­elnökéről és a városegyesítést a szabadságharc idején kezdeményező Szemere Bertalan belügyminiszterről is, valamint arról, hogy az ün­nepségeknek helyszínül szolgáló Lánchíd átadása óta a társadalmi forradalmat a modernizációval összekapcsoló eszmék jelképévé vált.

Az egész napos, éjszakába nyúló szabadtéri rendezvényen helyet kaptak zenés, táncos és játékos programok a Lánchíd mindkét olda­lán, magán a hídon és az Alagútban. Volt ott minden: kintornások, bűvészek, lovak és mazsorettek, kortárs és népművészet, kirakodó­vásár, alkalmi postahivatal.

Modern „lánchídi csataként” meghirdették a kereskedelmi rádi­ók kötélhúzó versenyét, a csapatok az ünnepi alkalomra az autófor­galom elől lezárt hídon mérték össze erejüket. Azért fajsúlyosabb produkciókból sem volt hiány, többek között a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus zenekarának ünnepi hangversenye színesí­tette a kínálatot. Vásáry Tamás karmesternek Schiffer János főpol­gármester-helyettes karmesteri pálcát nyújtott át, ez szimbolizálta, hogy Budapest a zene városa.

Este táncosok lepték el a hidat, a keringőt Budáról Demszky Gábor főpolgármester, Pestről Schiffer János, az Egyesítési Emlékbizottság elnöke nyitotta meg. A rövid tűzijátékot követően vitték át a 125 gyertyával díszített, másfél mázsás születésnapi tortát a Lánchíd pesti hídfőjétől a Clark Ádám térre, ahol a közönség is megkóstolhatta. S hogy mindenkinek jusson, 125 iskolás gyermek hozott további 125 kisebb tortát. „A Roosevelt térről egy hatalmas sereg élén százhu­szonöt kicsi és egy hatalmas torta érkezett. Kisebb csoda, hogy [a menet] nem vált gyászmenetté, mivel a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének ingyen desszertje felkavarta az indulato­kat. Katonazenekar, lovas huszárok, gyerekek, és jött szekéren Bu­dapest tortája. […] A felajánló, Pataki János érdi cukrász kétezer szeletesre becsülte, s majdnem levágta az ujját a szelésnél. No nem azért, mert ennyire rutintalan, hanem

a felbőszült és tortára éhes tö­meg lökdöste, míg el nem fogyott a másfél méter átmérőjű, fél méter magas, százötven kilós édesség. A szervezők könyörögtek, oszoljon a nép, mert még összenyomják a gyerekeket, pedig jut torta mindenkinek.

Sose egyek süteményt többet – gondoltam –, ha beállok a sornak egyáltalán nem mondható embermasszába.” (Népszabadság, 1998. június 22.)

A megemlékezést utcabál és lézershow zárta. (A nagy sikerre te­kintettel a rákövetkező évben, a Lánchíd átadásának 150. évforduló­jára emlékezve megismételték az utcabált, de ezúttal „lánchídi csata” nélkül.)

A 125. születésnap megünneplése még egy hétig tartott, Óbudától a Margitszigetig, a Belvárostól a Városligetig irodalmi, könnyű- és komolyzenei produkciókkal, gyerek- és sport­programokkal várták az ünneplő tömeget, s ennek keretében zajlott a Rakpart Fesztivál háromnapos művészeti rendezvénye is a Lánchíd mellett, a pesti alsó rakparton.

Az évforduló alkalmával a főváros újabb köztéri alkotással gaz­dagodott: a Március 15. téren felállították Csíkszentmihályi Róbert mészkő kompozícióját, amelynek címe Budapest, a Duna gyöngye. (Holló Szilva Andrea)

PODCAST

Magyarosodás s idegenek, hotelek és bulinegyedek, a bordélyházak fénykora és a majdnem megvolt olimpia:

A 150 éves Budapest történeteiről beszélgetett 2024. május 17-én a Klubrádió Szabad a pálya című műsorában a Kérdések és válaszok Budapestről kötet két történész szerzője, Fónagy Zoltán (ELTE BTK / HUN-REN BTK Történettudományi Intézet) és Takács Róbert (Politikatörténeti Intézet), valamint a kérdező, a kötet szerkesztője, Ignácz Károly (Politikatörténeti Intézet).

Budapest története sorozatunk korábbi írásai: